Odos priežiūra: vitaminas A

Odos priežiūra: vitaminas A

Ar žinote, kodėl būtent vitaminas A yra toks svarbus odos priežiūros rutinoje? Papasakosime viską, ką svarbu žinoti apie vitaminą A, ir paneigsime apie jį sklandančius mitus.

Vitaminas A odos priežiūros pramonėje populiarus jau ilgą laiką, o daugelis profesionalių prekių ženklų naudoja jį kaip vieną iš pagrindinių ingredientų kovai su odos senėjimu. „Kliniškai įrodyta, kad vitaminas A stimuliuoja fibroblastų ląsteles, atsakingas už kolageno gamybą, hidratacijos palaikymą ir ląstelių apykaitą – šis vitaminas grąžina odai jaunatvę“, – tvirtina „AlumierMD“ pecialistė ir medicinos komunikacijos vadovė Victoria Hiscock.

Kodėl vitaminas A toks populiarus?

Vitaminas A dažnai minimas kaip auksinis odos priežiūros standartas, skirtas gydyti senėjimo požymius. Ir visai ne veltui: „jis nepakeičiamas, kai reikia pagerinti fotosenėjimo požymius. Vitaminas A skatina ląstelių apykaitą, išstumdamas šviežias ląsteles į paviršių, o tai padeda atkimšti poras“, – aiškina Danielis Isaacs, odos priežiūros prekės ženklo „Medik8“ tyrimų direktorius.

„Taip pat vitaminas A gerina kolageno gamybą, o kolagenas svarbus kovojant su raukšlėmis“, – priduria jis.

Vitaminą A rekomenduojama pradėti naudoti mažiausiais kiekiais. Odai prie jo pripratus, galima pradėti naudoti dažniau. Rekomenduojama pirmąsias dvi savaites produktus su vitaminu A naudoti vakarais, po du kartus per savaitę, o kitas dvi savaites – kas antrą vakarą. Po maždaug mėnesio šiuos produktus galima naudoti kasdien.

Kaip veikia vitaminas A?

Nors yra daug vitamino A formų, svarbu suprasti konversijos? procesą. „Vienintelė vitamino forma, sukelianti tiesioginius odos pokyčius, yra retinoinė rūgštis, veikianti ląstelių DNR per įvairius receptorius“, – pasakoja dr. Gabriell Prinsloo, Tarptautinio senėjimo stabdymo instituto (IIAA) medicinos direktorius.

„Visos vitamino A formos virsta retinoine rūgštimi“. G. Prinsloo aiškina natūralų vitamino A virsmą odoje: retinilo palmitatas tampa retinoliu, tada – tinklaine, o tada – retinoine rūgštimi.

„Visos vitamino A formos ant odos paviršiaus yra saugomos kaip retinilo esteriai ir paverčiamos retinoine rūgštimi“, – priduria G. Prinsloo.

Kaip vitaminas A veikia ligų kankinamą odą?

Spuogai: „stimuliuoja kamieninių ląstelių funkcijas, gerina odos audinį?, padeda išgydyti pažeidimus“, – aiškina V. Hiscock. Skaitykite daugiau apie tai, kaip vitaminas A veikia spuoguotą odą.

Raukšlės: „gerina ląstelių apykaitą ir didina greitį, kuriuo ląstelės epidermio apačioje keliauja į viršų – todėl oda atrodo jaunesnė“, – pasakoja L. Bowes, „ Aesthetic Source“ generalinė direktorė, profesionalių prekių ženklų „Exuviance“ ir „Neostrata“ platintoja. 

 Pigmentacija: „šalina negyvas odos ląsteles“, – teigia V. Hiscock.

Kokios yra skirtingos vitamino A formos?

Yra daug vitamino A formų, tačiau odos priežiūroje dažniausiai naudojamas retinolis (alkoholio forma), retinoinė rūgštis (aktyvi forma), retinaldehidas (aldehido forma), retinilo palmitatas ir retinilo acetatas (esterio formos) ir retinilo retinoatas, visų transretinoinės rūgšties ir visų transretinolio esterių.

„Kiekvienas retinoidas veikia taip, kad odai suteiktų vis tokį patį poveikį. Taigi kai kurie yra veiksmingesni, o kiti turi mažiau šalutinių poveikių arba reikalauja mažiau konversijos“, – aiškina E. Issacs, odos priežiūros prekės ženklo „Medik8“ įkūrėjas.

Retinolis (alkoholio forma) ir retinoinė rūgštis (aktyvi forma)

Populiariausia vitamino A forma – retinolis – „vitamino A molekulė, žinoma kaip „auksinis standartas“ profesionalioje odos priežiūroje“, – teigia V. Hiscock. Įrodyta, kad jis didina natūralų ląstelių apykaitos greitį, šveičia odą, tačiau tai gali sukelti uždegimą ir patinimą. Patepus ant odos, retinolis virsta retinaldehidu, o vėliau – retinoine rūgštimi.

„Tai viena iš dažniausiai naudojamų vitamino A formų. Ląstelės viduje ji virsta retino rūgštimi – vienintele retinolio forma, kurią organizmas gali naudoti“, – priduria E. Issacs. „Retinoinė rūgštis yra biologiškai aktyvi, tad ji patenka į ląstelės branduolį ir iš ten gaminami baltymai, veikiantys odą“.

Kadangi tai – pati stipriausia vitamino A forma, retinoinė rūgštis parduodama tik kaip receptinis vaistas. Tai metaboliškai aktyvi forma, paveikianti ląstelės branduolio DNR.

„Tretinoino (farmacinė retinoinės rūgšties forma) skiriama vis mažiau, nes dermatologai ir kosmetikos gydytojai nustato, kad egzistuoja taip pat veiksmingų retinolio formų arba derinio gydymo su retinoliu ir kitais ingredientais, tačiau nesukeliančių šalutinio poveikio“, – aiškina L. Bowes.

Retinaldehidas (aldehido forma)

Retinaldehidas – pereinamoji vitamino A forma – kairetinolis paverčiamas retino rūgštimi – ir paprastai naudojamas odos priežiūroje, nes jis yra „tik vienas metabolinis žingsnis nuo retinoinės rūgšties“, – sako E. Issacs. „Tačiau jis turi ir minusų: sunku stabilizuoti produkto formulę, todėl, klientui pradėjus jį naudoti, produkte gali būti mažiau retinolio, nei galbūt norėtųsi“.

Retinilo palmitatas ir retinilo acetatas (esterio formos)

Esteriai – retinilo palmitatas ir retinilo acetatas – stabiliausios vitamino A formos. Įprastai odai jas lengva toleruoti, jos „atkuria odos paviršių ir suteikia daug naudos, tačiau nesukelia jokio šalutinio poveikio!“, – teigia Jacqui Faucitt iš „RégimA Global“; J. Faucitt gamina odos jauninimo ir kitus produktus gydytojams ir odos priežiūros specialistams.

„Sterio formos yra daug švelnesnės – su jomis veikia ir riebalai, tad šios formos mažiau dirgina“, – priduria Tracy Tamaris, IIAA direktorė. „Retinilo palmitatas veikia kaip galingas natūralus apsauginis kremas nuo saulės, sugeriantis UV spindulius ir saugantis DNR nuo pažeidimų“.

Tačiau L. Bowes teigia, jog švelnesnis esterių veikimas gali lemti mažesnį vitamino A veiksmingumą: „kartais ne tik nejaučiamas šalutinis poveikis, bet ir negaunamas klinikinis rezultatas“.

Retinilo retinoatas

Taip pat yra retinilo retinoatas – visos transretinoinės rūgšties ir visų transretinolio esteris. 

Koks yra retinoidų poveikis?

Jei prie vitamino A nepripratusi oda reaguoja neigiamai, šis reiškinys gali būti vadinamas „retinoidiniu efektu“ – sausumas, pleiskanojimas, paraudimas, uždegimas, paburkimas ir niežinčios raudonos dėmės yra dažni šalutiniai poveikiai. Štai kodėl daugelis vitamino A naudotojų nėra tikri, ar tokia sudedamoji dalis yra jiems naudinga. Taip pat rekomenduojama sukurti planą, kaip galima vitaminą A įtraukti į savo odos priežiūros rutiną.

„Kai žmonės pradeda naudoti vitaminą A, ląstelės gali per greitai atsinaujinti, o tai gali pakenkti odos barjerui – oda gali sudirgti, pradėti luptis“, – aiškina D. Isaacs. „Tačiau vėliau oda prisitaiko!“

Tačiau V. Hiscock aiškina, kad jei oda buvo pripratusi prie vitamino A, retinoidinis poveikis tokiu atveju yra mažiau tikėtinas. „Jei kieno nors oda nėra pratusi prie retinoidų, organizmas gali sureaguoti labai stipriai, siųsdamas daug kraujo į skausmingą vietą, kad galėtų susidoroti su tuo, kas vyksta. Dėl to oda kaista, o didelis baltų trombocitų ir natūralių antikūnių kiekis pradeda kovoti su uždegimais, tad oda sutinsta.

Taip pat kuo labiau pažeista kliento oda, tuo ji labiau reaguoja į įvairius ingredientus: „ląstelėse nėra vitamino A receptorių, tad oda tarsi „perdozuoja“, – pasakoja T. Tamaris.

„Pagrindinė priežastis, dėl kurios mūsų oda raukšlėjasi, tampa pigmentuota, sensta, blunka – jai trūksta vitamino A, kuris per kurį laiką prarandamas dėl ilgo buvimo saulėje.

Rekomenduojama vitaminą A įsitraukti į savo odos priežiūros rutiną taip: pradėti naudoti produktus, savo sudėtyje turinčius kuo mažesnės koncentracijos vitamino A, ir bėgant laikui didinti šią koncentraciją.

Kokios koncentracijos vitaminą A rekomenduojama naudoti?

„Medik8“ rekomenduoja klientams pradėti nuo 0,1% retinolio ir „naudoti jį kas antrą naktį, kol oda nedirginama, o tada palaipsniui galima retinolį naudoti dažniau“, – pasakoja E. Issacs. V. Hiscock teigia, kad pradinė koncentracija gali būti 0,5 %, tačiau, priklausomai nuo žmogaus, šis skaičius gali kisti.

„Jei mano kliento oda spuoguota ar labai pažeista, siūlau pradėti nuo 0,5 % koncentracijos, o kai matomas poveikis, šį kiekį sumažinu iki 0,25 %.

Daugelis profesionalių prekių ženklų siūlo kitokius skaičius – jie svyruoja nuo 0,25% iki 1% – tačiau J. Faucitt mano, kad „pagrindinė taisyklė yra tokia, jog nereikia didelės koncentracijos produkto tam, kad jis būtų veiksmingas“.

Ar koncentracija – pagrindinis veiksnys renkantis produktus su vitaminu A?

Dažnai manoma, kad pagrindinis veiksnys, renkantis produktus su vitaminu A – koncentracija, tačiau Clare Muir, IIAA direktorė, teigia, kad yra ir daugiau į ką atkreipti dėmesį.

„Nors produktų su vitaminu A koncentracija gali būti vienoda, tačiau kiti veikiantys elementai gali skirtis – remiantis moksliniais tyrimais, svarbu kalbėti apie vitaminą A TV (tarptautinis vienetas) arba RE (retinolio ekvivalentas), o ne apie procentus. "

„Kadangi yra daug įvairių vitamino A formų, mokslininkams buvo iššūkis rasti tinkamą matavimo vertę“. Taip pat C. Muir priduria, jog „įvairūs gamintojai kuria skirtingo stiprumo vitaminą A, skirtą naudoti odos priežiūros produktuose, todėl viename produkte gali būti, pavyzdžiui, vienas milijonas TV, o kitame – 500 000 TV.



Daugiau straipsnių