Rožinė (rosacea) – ilgalaikė uždegiminė odos būklė, dažniausiai pasireiškianti ant veido ir paveikianti 30–50 metų amžiaus žmones.
Su šia liga susijusius paūmėjimus sunku nuslėpti, todėl žmonėms gali būti taip pat sunku psichologiškai ir fiziškai. Tačiau tinkamai prižiūrint odą, įmanomą šį uždegimą suvaldyti.
Kas yra rosacea?
Rožinė – uždegiminė odos liga (panaši į drugelio formą), dažniausiai pažeidžianti vidurinę veido dalį – kaktą, nosį, skruostus, virš lūpų ir smakro.
Paprastai ji skirstoma į 4 etapus: paraudimas (kuris gali ir praeiti), nuolatiniu paraudimas, paraudimas, dilgčiojimas ir deginimas (ypač skruostų srityje), sutrūkinėję kapiliarai (gali susidaryti papulių ir pustulių).
Kaip stresas veikia rožinę?
Mūsų oda atspindi tai, kas vyksta kūno viduje. Stresas dvigubai stipriau veikia rožinės pasireiškimą – stresas gali sukelti paūmėjimą, tačiau taip pat ir sutrikdyti organizmo gebėjimą reaguoti į paūmėjimą. Fizinė streso simptomų išraiška – uždegimas, karščio pojūtis, bėrimas. Antinksčių streso hormonai padidina odos jautrumą, o kortikosteroidai sukelia aukštą kraujospūdį, kraujagyslių išsiplėtimą ir uždegimą. Tuo pačiu metu stresas sukelia vangų limfos nutekėjimą, veikia virškinimo sistemą, kraujotakos sistemą ir destabilizuoja visų organizmo sistemų funkcionavimą.
Kas sukelia rosacea?
Mokslininkai teigia, kad rožinės priežastys nėra iki galo aiškios, o kai kurie ekspertai mano, kad genetikos ir aplinkos veiksnių santykis gali būti „50 su 50“. Žinoma tai, kad šis uždegimas dažnai gali atsirasti ant šviesios odos, taip pat jis gali prasidėti ant labai jaunos odos. Tačiau tai – ir genetinis dalykas. Jei kažkuris iš tėvų turi rožinę, dažnai ją turi ir vaikai. Teisingai prižiūrint odą, pastoviai lankantis odos priežiūros procedūrose, oda gali išlikti rami ir tolygi. Rožinės uždegiminiai simptomai ryškiai matomi tuomet, kai pažeidžiama odos barjerinė funkcija – tada oda reaguoja į daugelį vidinių ir išorinių simptomų.
Kaip rosacea veikia alkoholis?
Alkoholis yra žinomas rožinės paūmėjimo veiksnys, nes dėl alkoholio organizme išsiplečia kraujagyslės – prateka daugiau kraujo, todėl veido oda parausta. Manoma, kad tam tikri alkoholiniai gėrimai sukelia sunkesnius ligos paūmėjimus, o raudonasis ir baltasis vynas yra dažniausi paūmėjimą keliantys veiksniai.
Kokie yra dažniausi rosacea simptomai?
Nuolatinis odos paraudimas – vienas iš labiausiai paplitusių rožinės simptomų. Jis dažniausiai pasireiškia skruostų srityje. Rožinę gali turėti riebaus odos tipo ir sauso odos tipo žmonės, tai odos būklė, kurios žmonės nelinkę suvokti. Jie tiesiog galvoja, kad tai jautri oda, bet dažnai ją turintys žmonės jau paauglystėje kenčia nuo spuogų.
Rožinę aktyvinti gali alkoholis, saulė, stresas, netinkama odos priežiūra, netinkamas maistas – tai dažnai prasideda paraudimu arba nuolatiniu paraudimu ir dilgčiojimu skruostuose. Sutrūkinėję kapiliarai taip pat yra dažnas simptomas, kurį galima pamatyti nosies kamputyje arba skruostuose. Tai yra pirmieji etapai, negydant Rožinė progresuoja ir gali atsirasti papulių ir pustulių.
Kaip galime profesionaliai pasirūpinti rožine?
Įsiklausau į savo kliento poreikius, jų gyvenimo būdo įpročius ir dabartinę odos priežiūrą tam, kad galėčiau nuspręsti, kokia priežiūra tiktų labiausiai, o gal jau reikalingas ir gydymas. Labai svarbu, kad klientai laikytųsi specialistų rekomendacijų ir nuolat tinkamai prižiūrėtų odą.
Rožinė yra būklė, kuri dažniausiai progresuoja – ji gali pereiti prie remisijos, bet negydoma sugrįžta. Kaip grožio terapeutė noriu užkirsti kelią rožinės progresavimui, nes daug sudėtingiau tampa tuomet, kai Rožinė (rosacea) progresuoja į jau vėlesnes stadijas.
Labai svarbu, kad kliento oda turėtų stiprią barjerinę funkciją, o jei jos neturi, stengiuosi procedūromis ją sustiprinti, kad išvengtų oda transderminio vandens praradimo (drėgmės išgaravimo iš odos). Tai padeda drėkinti odą ir gerinti jos bendrą būklę.
Stebiu klientą, nes gali prireikti dermatologo ar šeimos gydytojo pagalbos. Pavyzdžiui, sutvarkomos papules ir pustules, bet klientas turi stipriai sutrūkinėjusius kapiliarus – tokiu atveju galima naudoti pažangesnius gydymo būdus: lazeris, šviesa ar IPL.
Gydymas lazeriu – puikus pasirinkimas gydyti rožinę. Lazerio technologijų pažanga (šviesos energijos ir impulso tiekimas) reiškia, kad šiais laikais galima veiksmingai gydyti rožinę. Tačiau svarbu ir tai, kad gydymas lazeriu turi būti derinamas su veido priežiūros procedūromis. „Beauty Day“ salone siūlomos inovatyvios procedūros rožinės paveiktai odai atstatyti. Viena iš jų – LED- Lazer terapija – puikus pasirinkimas gydant rožinę. LED šviesos terapijos metu naudojamos raudona ir mėlyna šviesos. Raudona LED šviesa skatina audinių gijimą, o mėlyna turi antibakterinį ir raminantį poveikį uždegimo kamuojamai ar pajautrėjusiai odai. Lėtas LED režimas yra itin veiksmingas gydant rožinę. Norint pasiekti geriausių rezultatų, rekomenduojamas kelių procedūrų kursas.
Bendradarbiavimas su medicinos specialistu ir kosmetologu dažniausiai sukuria geriausių rezultatų. Dažnai nutinka taip, kad klientui besikreipiant tik į medicinos specialistą, gydoma tik liga ir jos simptomai, tačiau nekreipiamas dėmesys į bendrą odos būklę. Už tai atsakingi mes, veido specialistai.
Oda – didžiausias mūsų kūno organas, todėl nuolat reikia tikrinti, ar kiekvienas joje esančių ląstelių tipas tinkamai funkcionuoja tinkamai, kad kliento oda atrodytų gražiai ir būtų kuo rečiau dirginama. Tikiu dvigubu gydymo metodu – medicininiu ir odos priežiūros.