Odos būsena pagal moters ciklą

Odos būsena pagal moters ciklą

Moters menstruacinis ciklas įprastai trunka apie 28 dienas ir yra suskirstytas į 4 pagrindines fazes: menstruacijų fazė (menstruacijos), folikulinė fazė, ovuliacija ir liuteininė fazė.

Nors yra daug informacijos apie tai, kaip galima valdyti menstruacijų simptomus – skausmą, nuotaikų svyravimą, pilvo pūtimą – tačiau ne visada aišku, kaip hormonų pokyčiai paveikia odą, ir kaip kiekvienos fazės metu galima pritaikyti tinkamiausią odos priežiūros rutiną.

Hormoniniai pokyčiai menstruacijų metu gali stipriai paveikti mūsų odos sveikatą, struktūrinį vientisumą ir odos pusiausvyrą, o tai gali sukelti priešlaikinį senėjimą, hormoninių spuogų formavimąsi, odos sausėjimą, pigmentaciją ir spalvų pokyčius.

Daugiau žinių apie tai, kaip oda kinta menstruacinio ciklo metu, gali užtikrinti tinkamiausią odos priežiūros rutiną. Skirtingos menstruacinio ciklo fazės – skirtinga odos priežiūra.

Menstruacijų fazė: 1–6 dienos

Ši menstruacijų fazė žymi ciklo pradžią, jai būdingas kraujavimas. Šiuo metu estrogenų ir progesterono lygis yra žemiausias, todėl tikėtina, kad oda bus itin jautri.

Mažas progesterono kiekis mažina riebalų gaminimąsi riebalinėse liaukose, todėl oda tampa blankesnė, o raukšlės ir smulkios linijos – ryškesnės. Mažas estrogenų kiekis mažina odos barjerinę funkciją, apsauginį odos poveikį, o didelis prostaglandinų kiekis gali skatinti odos uždegimą.

Tam, kad būtų užtikrinamas tinkamas drėgmės kiekis odoje ir išlaikomas odos barjero vientisumas, šios fazės metu rekomenduojama naudoti švelnaus poveikio drėkinančius ingredientus, tokius kaip hialurono rūgštis, kolagenas. Kad oda nebūtų dirginama ir nebūtų sukelta infekcijų, veidą geriausia valyti švelniu, drėkinančiu valikliu. Drėkinantys kremai, serumai ir aliejukai padeda kovoti su išsausėjimu, ramina sudirgusią odą, o plataus spektro apsaugos nuo saulės priemonės (net ir apniukusiomis dienomis) saugo odą nuo UV spindulių sukeliamos žalos. Šios fazės metu rekomenduojama vengti stiprių veikliųjų medžiagų.

Folikulinė fazė: 7–14 dienos

Šios fazės metu oda atkuria pusiausvyrą, dėl laipsniško estrogeno gamybos didėjimo padidėja ir hialurono rūgšties bei kolageno sintezė – oda tampa putlesnė, ramesnė. Sebumo gamyba tampa labiau subalansuota – oda nesausėja.

Šio etapo metu rekomenduojama naudoti švelnų veido valiklį, taip pat galima naudoti ir švelnų šveitiklį – jis suteikia odai švytėjimo ir gerina odos tekstūrą. Antioksidantų (tokių kaip vitaminas C) naudojimas saugo odą nuo oksidacinio streso, palaiko odos spindesį. Drėkinančios medžiagos (pavyzdžiui, hialurono rūgštis) odoje sulaiko drėgmę, tad oda ilgiau išlieka jaunatviška.

Šio etapo metu daugumos moterų oda nėra linkusi į jautrumą, dirglumą, todėl folikulinė fazė – tinkamiausias metas išbandyti naujus produktus, nes tikimybė, kad jie sukels neigiamą reakciją, yra maža.

Ovuliacijos fazė: 14–16 dienos

Tiek folikulų, tiek ovuliacijos fazėse odos riebalų gamyba vis dar maža (dėl mažo progesterono kiekio), vis dėlto odos būklė geriausia yra ovuliacijos metu, nes estrogenų kiekis yra didžiausias.

Ši fazė – itin tinkamas metas ruošti odą uždegiminei liuteininei fazei, naudojant odą kruopščiai valančius ir šveičiančius produktus. Tam labiausiai tinka švelniai veikiančios AHA (alfahidroksi) rūgštys, pavyzdžiui, mažos koncentracijos pieno rūgštis – ji šveičia odą ir palaiko tinkamą drėgmės kiekį, taip pat mažina tikimybę užsikimšti poroms. Pieno rūgštis – itin tinkamas pasirinkimas jautriai odai, skatinantis kolageno gamybą, gerinantis odos tekstūrą, mažinantis smulkių linijų bei raukšlių formavimąsi. Azelaino rūgštis tinka spuoguotai ar rožinės paveiktai odai, o glikolio rūgštis saugo odą nuo senėjimo.

PHA (polihidroksi) rūgštys – itin tinkamas pasirinkimas, švelniai šveičiantis odos paviršių. Šios rūgštys švelnina odos pilkšvumą, nedirgina odos – tai ypatingai svarbu hormonų svyravimų metu. Šias rūgštis įprastai toleruoja jautrios odos savininkės – ypač ovuliacijos fazės metu – PHA rūgštys

Liutealinė fazė: 15–30 dienos

Menstruacinio ciklo liuteininėje fazėje oda paprastai būna jautriausia ir labiausiai linkusi į uždegimus. Tikėtina, kad būtent šios fazės metu klientes vargina užsikimšusios poros, bėrimai, oda būna jautri, paraudusi. Progesteronas – dominuojantis hormonas liuteininės fazės metu, o jį gamina geltonkūnis – laikina endokrininė struktūra, susidaranti iš plyšusio folikulo po ovuliacijos. Didėjant jo kiekiui, didėja ir sebumo gamyba, tad oda yra labiau linkusi į bėrimus.

Šio etapo metu galime pasirūpinti savo oda kontroliuojant riebalų kiekį, užkertant kelią spuogų paūmėjimui, naudojant raminančiai veikiančius ingredientus, tokius kaip ramunėlės ir alavijas, arba niacinamidą ir salicilo rūgštį – naudojant šios produktus, mažėja odos paraudimas, sudirgimas.

Švelnus valiklis padeda odai išlikti ramiai ir sveikai. Drėkinančios priemonės turi būti lengvos sudėties, neapsunkinančios odos – naudojant tokias priemones oda išlieka sudrėkinta, nesikemša poros.

Visapusiškas rūpinimasis savo sveikata, tinkamas gyvenimo būdas su kuo mažiau streso, dėmesinga sveika mityba ir pastovus judėjimas šios fazės metu padeda suvaldyti hormonų svyravimus ir išsaugoti sveiką odą.



Daugiau straipsnių