Vitaminas C ir odos priežiūra: vitamino nauda ir kaip jį tinkamai naudoti

Vitaminas C ir odos priežiūra: vitamino nauda ir kaip jį tinkamai naudoti

Balandžio 4-oji – nacionalinė vitamino C diena. Išsamiai aptarsime populiarų odos
priežiūros priemonių ingredientą, gebantį neutralizuoti laisvuosius radikalus, skatinti
kolageno sintezę ir gerinti bendrą odos sveikatą – vitaminą C.

Žinomas kaip stiprus antioksidantas, vitaminas C yra vienas iš dažniausiai naudojamų odos priežiūros ingredientų. Yra daug skirtingų būdų užtikrinti odos sveikatą, o kapsuliavimas? yra labai svarbus.

Kaip vitaminas C veikia mūsų odą?

„Dėl savo stipraus antioksidacinio poveikio vitaminas C yra būtinas mūsų odos sveikatai“, – pasakoja Gina Baker, „Germaine de Capuccini“ mokymų vadovė. „Taip pat vitaminas C didina kolageno sintezę, padedančią atkurti odą, o ši sintezė yra būtina siekiant išvengti randų susidarymo. Vitaminas C saugo nuo transepiderminio vandens praradimo, todėl tinkamai gerina odos hidrataciją.“

„Vitaminas C padeda stangrinti, šviesinti odą, atkurti pažeistą odą ir skatinti jos funkcijas. Kadangi pats žmogaus organizmas negamina vitamino C, kiekvienas turime gauti jo iš maisto medžiagų. Taip pat vitaminas C yra tirpus vandenyje, todėl organizmas jį greitai pašalina“, – aiškina profesionalios odos priežiūros prekės ženklo „Dermalogica“ švietimo vadovė Victoria Evans.

Norint pasiekti pastebimų rezultatų, vitaminą C ant odos rekomenduojama tepti kasdien.

Kaip mūsų oda reaguoja į vitaminą C?

Vitaminas C – stiprus antioksidantas, neutralizuojantis laisvuosius radikalus, kuriuos mūsų organizmas gamina veikiant tam tikroms sąlygoms, pavyzdžiui, UV spinduliams ar aplinkos taršai.

„Laisvieji radikalai gali neigiamai paveikti mūsų DNR, lipidus ir baltymus, taip pat sukelti įvairias ligas, pažeisti ląsteles, sulėtinti kolageno gaminimąsi ar sutrikdyti odos gebėjimą atsinaujinti“, – sako V. Evans. Dėl to gali atsirasti raukšlių, odos atspalvis gali tapti netolygus.

Vitamino C naudojimas gali padėti odai susidoroti su oksidaciniu stresu. „Jis reguliuoja kolageno sintezę, palaiko kolageno molekulių hidroksilinimą ir tinkamą epidermį. Tai taip pat vitaminas C didina fibroblastų (kolageną gaminančių ląstelių) proliferacijos greitį – pajėgumas mažėja su amžiumi“, – priduria V. Evans.

Kokios yra vitamino C formos?

Askorbo rūgštis – stipriausia vitamino C forma. „Labai nestabili, reaguojanti į šilumą ir šviesą. Tam, kad rūgštis būtų veiksminga, ji turi veikti esant žemesniam pH, o tai gali dirginti odą.

Magnio askorbilo fosfatas – vandenyje tirpi vitamino C forma, idealiai tinkanti šviesinimui, „tačiau ji nėra tokia veiksminga kaip antioksidantas“.

Natrio askorbilo fosfatas – „daug stabilesnė formulė ir švelnesnis poveikis odai“.

Etilaskorbo rūgštis – stabili tiek aliejuje, tiek vandenyje, ji „gerai veikia kaip antioksidantas, tačiau kolageno kiekio padidėjimą skatinantys požymiai nėra tokie veiksmingi“.

Askorbilo gliukozidas – tirpus vandenyje ir „nors ir ne toks stiprus, tačiau vis tiek veiksmingas – skatina kolageno gamybą ir slopina melanino susidarymą“.

Askorbilo palmitatas – riebaluose tirpus darinys, ne taip plačiai naudojamas, nemažina raukšlių.

Tetraheksildecilo askorbatas – aliejuje tirpi forma, „prasiskverbianti į odą giliau ir greičiau nei kitos“.

Kokiu dažnumu rekomenduojama naudoti vitaminą C?

Profesionalai rekomenduoja vitaminą C naudoti kartą per dieną. Rekomenduojama vengti vitaminą C naudoti kartu su benzoilo peroksidu, AHA, BHA ar retinoliu.

„Šios skirtingos medžiagos ne tik panaikina viena kitos poveikį, bet ir gali sudirginti odą“, – pasakoja G. Baker. „Vietoje šių priemonių naudojimo kartu, geriau naudoti vitaminą C rytinės veido priežiūros rutinos metu, o kitas priemones – prieš naktį.

V. Evans priduria: „Naudojant didelės koncentracijos vitamino C formas, reikia būti atsargiems“.

Serumus su vitaminu C geriausia tepti taip, kad jie tikrai prasiskverbtų gilyn į odą. Prieš ant viršaus tepant drėkinamąją priemonę, geriau palaukti, kol serumas tikrai įsigers.

Koks vitamino C veiksmingumas?

Tai, kiek vitamino C patenka į mūsų odą, lemia vitamino forma ir odos jautrumas.

„Tradicinės vitamino C formos, pvz., askorbo rūgštis lengvai oksiduojasi veikiant orui, šilumai ar vandeniui, todėl gali sumažėti formulės veiksmingumas. Nesunku pastebėti, kai produktas nebetinkamas naudoti: jis pradeda ruduoti arba skleisti kitokį kvapą“, – aiškina V. Evans.

„Šios „grynos“ vitamino formos yra rūgštinės ir tirpios vandenyje, todėl gali sudirginti odą.“

Tinkamos vitamino C formos užtikrina, kad vitaminas patektų ten, kur jo labiausiai reikia. 

„Naujausios technologijos užtikrina ilgesnį odos priežiūros produktų galiojimo laiką ir didesnį efektyvumą – prieš suirdamos, veikliosios medžiagos pasiekia reikiamą vietą“, – priduria V. Evans.



Daugiau straipsnių